Pilsētas eņģeļi. Čaks

Tā kā pērn saņēmu dzejnieka Aleksandra Čaka balvu par dzīvās dabas nozīnes aktualizēšanu pilsētvidē, ietekmējoties no viņa dzejas tapa izstāde.

2023. gada 5. decembrī Aleksandra Čaka muzejā tika atklāta mākslinieces Inetas Freidenfeldes izstāde “Pilsētas eņģeļi. Čaks”

Māksliniece Ineta Freidenfelde iedvesmu radošajam darbam gūst pilsētvidē. Rezultātā tapis izstāžu cikls “Pilsētas eņģeļi”, kurā atspoguļota urbānā ekosistēma un garīgās pasaules saplūšana vienā veselumā. Māksliniece iedvesmojusies no A. Čaka dzejas, kas līdzīgā valodā runā par telpu mums apkārt, pilsētas savdabīgo vidi, kur traucas tramvaji un automobiļi, bet neievērots paliek mazais un  neaizsargātais – augi, putni, dzīvnieki.

Izstādē būtiska loma atvēlēta dabas motīvu tēlojumam A. Čaka dzejā darbus integrējot muzeja ekspozīcijā.

Ineta Freidenfelde savas izstādes tapšanai kā materiālu izmanto vecus logu slēģus, kas savu mūžu nokalpojušu kādā pagājušā gadsimta pašā sākumā būvētā Pārdaugavas mājā. Logu slēģi ir gan simbols A. Čaka dzejā, gan ekoloģiska pieeja materiālu atkārtotai izmantošanai un vides piesārņojuma ierobežošanai. Tas ļauj jau novecojušām lietām pārtapt mākslas darbā un ir mākslinieces uzskats - neļaut mākslai piesārņot vidi, izmantojot videi nedraudzīgus materiālus. 

Arī zelta fons, uz kura dzīvo un darbojas attēlotie personāži, ir simbols, kas līdzīgi kā senās baznīcas ikonās pauž dievišķās pasaules klātesamību.

Izstāde Muzejā būs skatāma līdz 2024. gada 5. februārim

https://cakamuzejs.riga.lv/lv/jaunumi/makslinieces-inetas-freidenfeldes-izstade-pilsetas-engeli-caks/